20181018170823_IMG_1363

20181018174148_IMG_1362

20181018172921_IMG_1352

20181018175704_IMG_1367

نشست علمی، هنری «آن» در بنیاد بین المللی امام رضا-ع- با حضور نود و یک علاقه مند و عکاس مشهدی | عصر دیروز میزبان «دکتر محمد ستاری» - دانشیار دانشکده هنرهای تجسمی پردیس هنرهای زیبای تهران - بودیم تا در درسگفتار « نگاهی جامعه شناختی به عکاسی گردشگری» پای صحبت این دانشمند مشهدی بنشینیم. در این نشست که راس ساعت هفده آغاز شد در مدخل درس درباره واژگان: واقعه، بافت، نهاد، مدرنیته، توریسم، عکاسی گردشگری، کارکرد و نوع گفتمان آن سخن به میان آمد. سپس درباره تئوری بازنمایی و تئوری نابازنمودی گفتگو شد. پس از آن به طلیعه دوران عکاسی از آغاز تا کداکی شدن در قرن نوزدهم و سپس جریان عکاسی در سده بیست و نیز مساله جهان به مثابه نمایشگاه پرداخته شد. از حضور پرشور علاقه مندان به عکاسی در مشهد سپاس گزاریم | دبیر نشست های عکاسی «آن»: کیارنگ علایی | گزارش تصویری: سید حمیدرضا سادات فاطمی 
IMG_9196جشنواره ملی عکس خانه دوست با همت و طرح «علی ثابت نیا» مدیر قبلی عامل موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در سال نود و دو آغاز به کار و در تمام این پنج دوره فعالیت مستمر، کتاب آثار خود را منتشر و عرضه کرد.
 پس از تغییرات مدیریتی در موسسه مذکور و تغییر مدیرعامل، شورای سیاست گذاری این جشنواره به دعوت مدیر جدید عامل (آقای محمد علی چمی گو)  بلافاصله پس از اختتامیه دوره پنجم در روز شنبه مورخ سیزدهم اسفند نود و شش شروع به کار کرد. نتیجه چندین جلسه شورای سیاست گذاری در مشهد و تهران منجر به تغییراتی در موضوع، نگرش و نوع برگزاری جشنواره شد. 
من در نهایت تصمیمی را که در اختتامیه جشنواره پنجم گرفته و به خاطر حفظ آرامش جشنواره و عدم توقف حرکت شورا مسکوت گذاشته بودم، در آخرین دقایق جلسه شورای سیاست گذاری در روز چهارشنبه مورخ بیست و سوم اسفند نود وشش در تهران مطرح کردم و از دبیری جشنواره خانه دوست به دلیل: تفاوت دیدگاه ها و روش ها در اجرای جشنواره و خستگی ممتد از فشارهای برگزاری چنین رویدادی – در فضای به شدت قدرنشناس فرهنگی موجود در عکاسی ایران – استعفا دادم.
 اعضای شورا و آقای محمدعلی چمی گو در همان جلسه قصد منصرف کردن مرا از این تصمیم داشتند اما تصمیم من تغییر نکرد، متعاقب آن نیز در روز سه شنبه مورخ بیست و نهم خرداد سال جاری توسط آقای چمی گو در جلسه ای چند ساعته دعوت به حضور دوباره در کسوت دبیری جشنواره خانه دوست شدم و ایشان به من لطف داشتند و از من خواستند کار را ادامه دهم. اما تصمیم من تغییر نکرد و در نهایت از من خواستند دبیر بعدی را خودم تعیین کنم که من آقای «فرامرز عامل بردبار» را برای دبیری دوره ششم جشنواره خانه دوست به ایشان معرفی کردم.
با خانه دوست بزرگ شدم، با خانه دوست بارها از حجم مشکلاتی که امکان واگویه اش نبود – نیست – گریستم، بارها به صاحب خانه دوست متمسک شدم و در این راه، با خود یک قرار بیش نداشتم: به قدر همت و غایت تلاش، نگاه معاصر را به عکس زیارتی دعوت کنم و ویترین جدید و متفاوتی از عکاسی زیارتی و داستان های بکر آن گردآوری کنم. این پنج سال که بیش از یک دهه بر من گذشت، به هیچکس باج ندادم و دنبال راضی کردن آدم ها نبودم و البته به قدر کفایت ناسزا خوردم و نفرین شدم. حاصل کار شبانه روزی من و سه همکار نزدیکم (سید مجتبی خاتمی، سجاد مصلی و حمید سبحانی) که تقریبا تمام ایام سال را وقف خانه دوست کردیم چیزی است که اکنون از ادوار جشنواره بر جا مانده: شصت هزار عکس و پنج کتاب. که این محصول می تواند قضاوت صاحبان اندیشه و نگاه سالم را برانگیزاند.
اکنون خانه دوست در مسیری جدید است: با دیدگاه جدید مدیریتی موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی. از امروز «فرامرز عامل بردبار» دبیر این جشنواره است و من به انتخاب و خواست خودم  از دبیری این جشنواره استعفا داده و در آن نقشی ندارم. از عکاسان ارجمند تقاضا دارم همچون گذشته کنار خانه دوست بمانند و به تداوم این جشنواره در دوره ششم و دوره های بعد کمک کنند و دست یاری شان در دست دبیر جدید این جشنواره بماند.

صفحه 2 از 174
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی