Rupak_De_Chowdhuri


کرونا شاید نخستین تجربه ای است که ترس از حضور را بیش از ترس مرگ مطرح می کند، عکس «روپاک دی چادوری» تصویری بسیار عینی و دقیق از حضور حداکثری مردمی است که می روند افتراق را تجربه کنند، بی خبر از ماهیت آن و سرخوش از وضعیت قبل از کرونا. پیش از آن که کرونا این دوشادوشی را به حسرتی بزرگ در انزوای تحمیلی اش بدل کند. این تصویر ماکسیمال، اشباع و شلوغ وحدتی را نشان می دهد که جهان اجتماعی بر اساس مفاهیم و ساختارهای خود آن را بنا نهاده و اسمش را گذاشته است: زندگی مسالمت آمیز اجتماعی بی توجه به کیش و آیین و طبقه. کارگران روزمزد دوشادوش بقیه مردم؛ هر یک از صنف و طبقه ای، مشترک با هم در مساله ای به نام پیشه (و کار) که جوهر انسان را شکل می دهد، در پترنی که آن ها را در سطح عکس گسترده است و به منزله یک هستی واحد شکل می دهد؛ کلیتی کنار هم، شادان و شاید بی خبر از واقعیت روزهای پیش رو، در حال عزیمت به جایی: لابد به خانه ای: «جایی» که نامش امنیت می آورد، حتی اگر خودش از آن بی بهره باشد. پترنی از یک استمرار، یک بی نظمی در عین نظم، قبل از اتفاق، قبل از درامی که منجر به تغییر بنیادین زندگی روزمره می شود. تصویری دقیق از کنار زدن تنازعات طبقه اجتماعی که حتی اگر به فاصله چند ایستگاه و چند کیلومتر نیز باشد باز هم به آن می توان دل خوش کرد. اینجا حداقل و در همین پترن، دیگر خبری از مبارزه طبقه پایین برای بقا و تنازع طبقه بورژوا برای سلطه نیست، هویت های جدید ملبس به ماسک، پشت پنجره هایی که یک شکلی و هم سانی خود را بسان ساختاری منظم از بی نظمی بالای عکس جدا می کنند، به پرتره ای عمومی از وضعیت جدید جامعه هند تبدیل شده است. جامعه ای که خود نمادی از تنوع و تفاوت در جمعیت یک میلیارد و چهارصد میلیونی خود است و اینجا با یک اتوبوس شلوغ در حال بازگشت به شهرها و روستاهای خود است تا دستور دولتی قرنطینه را آغاز کند. اما جذابیت این عکس فقط این ها نیست، عکس روپاک دی چادوری به سرعت و در نگاه نخست یکی از گران ترین عکس های تاریخ عکاسی را یادآور می شود با نام واگن برقی که شصت و پنج سال پیش توسط «رابرت فرانک» در نیواورلئان ثبت شده بود، تلاشی برخاسته از سفر پانزده هزار کیلومتری  فرانک در دوران جنگ سرد در آمریکا. ثبت هایی از آمریکای در حال تغییر که اصلا شبیه تبلیغات قبلی در مورد این کشور نبود و تصویری دگرگون از فضای شهری را در آمریکا به نمایش گذاشت و در حراج های مختلف تا مبلغ ششصد و شصت و سه هزار دلار به فروش رسید.


DAVID_RYDER

عکس لوری اسپنسر را نشان می دهد که از داخل حیاط مرکز مراقبت سالمندان کرکلند با مادر هشتاد و یک ساله اش جودی تلفنی صحبت می کند. عکس دیوید رایدر یکی از تاثیرگذار ترین عکس هایی بود که در این روزها از حواشی کرونا دیدم. بحران روابط انسانی، فاصله، نیاز عاطفی و حائل شدن کرونا میان انسان و دلبستگی هایش در عکس رایدر به خوبی نمایش داده شده است. 


Science_covid19


عکس ژرارد ژولین تولید داروی مهم کلروکین را برای بیماران مبتلا به کرونا به تصویر کشیده است. 
کرونا ویروس یک خصیصه متمایز دارد: تمام تحقیقات و دستاوردهای قبلی درباره استفاده از داروهای ضد ویروس را تغییر می دهد. در شرایط بی واکسنی و روند طولانی کشف و آزمایش واکسن، معرفی دارویی که به جنگ کرونا برود غتیمتی بزرگ است.
«جیمز تودر» سرمایه گذار ارزهای دیجیتال برای اولین بار در توییتی به استفاده از داروی کلروکین که بیش از هشتاد سال برای درمان مالاریا شناخته می شد، اشاره کرد و بی علاقه نبود روی این موضوع سرمایه گذاری کند. استفاده از این دارو به جنگ جهانی دوم بر می گردد، این دارو از پوست درخت چینچونا بدست می آید: درخت ملی پرو که عامل نجات هزاران بیمار در قرن گذشته است و بر اساس اسناد موجود چند قرن پیش خواص فوق العاده این درخت در درمان بیماری ها شناخته شده و حتی در برخی از نقاشی های نقاشان پرو نیز ازدرختچه های چینچونا در پسزمینه استفاده شده است. اگرچه چین تجربه استفاده از دوازده داروی مختلف را برای مقابله با کرونا دارد، اما استفاده از کلروکین به این دلیل توسعه یافت که قیمت آن بسیار پایین تر از داروهای مشابه دیگر است. با توجه به شباهت های کرونا ویروس و ویروس سارس، در سال 2005 نیز مقاله ای توسط استوارت نیکول مبنی بر کارآیی احتمالی این دارو علیه سلول های الوده شده به ویروس سارس منتشر شده بود. پس از آن دایدر رالوت تحقیقاتی را درباره استفاده از کلروکین منتشر کرد و اشاره کرد که قیمت ارزان دارو و داده های بالینی مناسب، می تواند این دارو را برای جنگ علیه کرونا، شایسته بداند. اکنون بیمارستان های مختلف در ایران از چند پروتکل مختلف استفاده می کنند که به پروتکل های «سه دارویی» و «چهار دارویی» وزارت بهداشت مشهور است و هایدروکسی کلروکین در این پروتکل ها قرار دارد که پاسخ های خوبی نیز روی بیماران در ایران از آن دریافت شده است.

صفحه 2 از 181
صفحه قبلی < 1  [2]  3  ... > >> >>| صفحه بعدی