اولین اردوی عکاسی "جشنواره ملی عکس مشهد" جمعه 8 آذر 87 برگزار شد.
در این اردو 90 عکاس از شهرهای مشهد، تهران، اراک، کاشمر، قوچان و... به عکاسی از شهر مشهد با توجه به محورهای موضوعی جشنواره پرداختند.
این اردوی تخصصی در ساعت 30/7صبح  با سخن رانی " حسن سربخشیان " آغاز شد و سپس عکاسان تا ساعت 15 از معماری میدان راه آهن ، بافت سنتی بازار سرشور و کوه سنگی مشهد عکاسی کردند. تقارن داوری "بهمن جلالی" در مسابقه عکس کانون عکس انجمن سینمای جوانان مشهد با این اردو، نعمت حضور استاد را در جمع ما محقق ساخت.


orduye_akse_mashhad_3.jpg


orduye_akse_mashhad_2.jpg


orduye_akse_mashhad_4.jpg

orduye_akse_mashhad_5.jpg


orduye_akse_mashhad_.jpg

در میان عکس هایی که در طول هفته ی گذشته دیدم، این عکس از Michel Bayard عکاس آمریکایی تبار نظرم را بسیار جلب کرد.

michel_bayard_.JPG


قدرت ایجاد تصویری رنگ باخته ، استفاده مناسب از کاغذ با بافت فیبرIlford  و ایجاد پیوندی ارگانیک با موضوع اصلی  و در نهایت گذر از مرز تخیل در کار Bayard بسیار ستودنی است.
شاید عاملی که کارBayard را از تمام عکس هایی که با وام گرفتن از المان "چرخ و فلک " ثبت شده اند (و کمابیش پیام و هدف مشترکی را دنبال می کنند) متمایز می سازد وهم و رازآلودگی و اتمسفری است که عکاس به مهارت توانسته آن را ایجاد کند.
همه چیز در عکس در حال گریز است، و دیوانه وار راهی برای نجات می یابد. تاریکی گوشه ها اما محصور ماندن نگاه ( و زندگی ) را در این چرخه اجتناب ناپذیر گوشزد می کند.
Bayard در  عکس های دیگرش نیز معماری نوین نیویورک را با بافت خشن این کاغذ، در هم آمیخته و احساس نامتعارفی از تقابل زمان را به نمایش می گذارد. 

صفحه 177 از 181
صفحه قبلی |<< << < ... 176  [177]  178  ... > >> >>| صفحه بعدی