parva_farhang_rusta.jpg

عکس از: پروا فرهنگ روستا / 13 ساله / تهران


پنجمین جشنواره سراسری عکس کودک و نوجوان آبرنگ هم داوری شد و برگزیدگان از میان 1331 عکس از 273 کودک از 42 شهرستان شناخته شدند.

 

abrang_5__3_.jpg


abrang_5__2_.jpg


abrang_5__1_.jpg


abrang_5.jpg


abrang_5__4_.jpg

عکسهای داوری: امین ابراهیمی

 

عکس های کودکان فوق العاده اند، و عنوان ها فوق العاده تر. خوشا به حال ما که این عکس ها را داوری می کنیم و با تک تک شان روبرو می شویم. این روبرو شدن، حتما بخت بزرگی از این زندگی است.
مثلا وقتی به عکس بسیار ساده ای برمی خوری که نمای باز از چند کوه است، فکر می کنی که چرا کودک این چشم انداز را عکاسی کرده و چرا به جشنواره فرستاده است. پشت عکس را نگاه می کنی. عنوان عکس را نوشته است: " کوه هایی که شاید یه روزی خونه بشن!"

katayun_mottaghi.jpg

کوه هایی که شاید یه روزی خونه بشن/ کتایون متقی/ 11 ساله/ تبریز

یا پرتره ای از دختر بچه ای در پارک در یک فضا و نور معمولی که هیچ احساسی را برنمی تاباند، کودک عکاس ، عکس اش را این گونه نام گذاری کرده است: "زهرا نمی خواد دستاش تو عکس دیده بشن، آخه دست چپش از مچ قطع شده!"


katayun_mottaghi2.jpg

عکس از: کتایون متقی/ 11 ساله/ تبریز


دنیای کودکان ساده تر و شفاف نر از آن است که در تحلیل ها و چارچوب های ما آدم بزرگ ها بگنجد: آن ها زندگی را خیلی ساده می بینند. همان طور که هست. دقیقا همان طور که هست.


Mani_Heidari.jpg

آشپزخانه مامانی/ مانی حیدری / 9 ساله/ بندرعباس


نامه های کودکان اما بخش جذاب تری از جشنواره است. معمولا آن ها در نامه هایشان همان دغدغه های عکاسی شده شان را به زبانی سلیس بازگو می کنند، و می دانند که نامه یک وسیله ارتباط خصوصی است با ما، ورای جشنواره و خارج از داوری . آن ها با نامه هایشان گاهی حتی نقاشی هایشان را نیز می فرستند، و در این نامه ها از هر چیزی می توانند بگویند: حتی از میل به رقابت و برنده شدن.

اسامی برگزیدگان بخش مسابقه و برندگان نهایی

 

 

عکاس با برخورد به ریتم و تکرار فرم ها و یا با بهره گیری از سطوح، رنگ آمیزی و خطوط کلی بنا، ایده های معمار را بنا می بخشد و با رسوخ در دنیای بیننده، زیبایی شناسی وی را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی با نزدیک شدن به ستونی سنگی در جرم آن اغراق می کند و زمانی با دور شدن از فضای معماری آن را چون کاهی سبک در گستره سطح قرار می دهد.
آن چه خواندید بخشی از مقدمه کتاب " عکاسی معماری " است که هاشم جواد زاده آن را به رشته تحریر در آورده است.

cover.jpg


کتاب مذکور به دنبال نیاز وافر دانش جویان و علاقه مندان رشته معماری و عکاسی منتشر شده است. این کتاب تالیف " نورمن مک گراث " با عنوان اصلی Photographing Building Inside & Out است که توسط انتشارات Watson gupil منتشر شده است.
مک گراث در مقدمه ی خود می گوید: " داشتن تعریف جامعی از عکاسی معماری، پیچیده تر از آن است که تصور می شود. وقتی هم به یافته های ثابتی می رسید، استثنایی پیدا می شود. یک عکس در زمینه ای ممکن است عکس معماری شناخته شود و در جای دیگر نه. تصور قابل قبول این است که اگر هدف اولیه عکاس این است که مدرک مستندی از موضوع که توسط معماری طراحی یا اجرا شده ارائه دهد، نتیجه کار عکس معماری خواهد بود. در این جا خود عکس فی نفسه اهمیتی ندارد اگرچه طراحی به وضوح ثبت شده باشد."
اما هاشم جواد زاده که زمان زیادی را صرف برگردان اثر مک گراث کرده است در جای دیگری از مقدمه می گوید: " خواننده کتاب که می تواند معمار، عکاس معماری، عکاس صنعتی، دانشجوی عکاسی یا حتی مراجعی باشد که می خواهد سفارش عکاسی از ساختمان خود را بدهد، به راحتی از طریق فصول مختلف کتاب با ویژگی های عکاسی معماری آشنا می شود."
کتاب عکاسی معماری در 11 بخش با عنوان ها و موضوع های: کار حرفه ای ، تطبیق عکس با اهداف آن، انتخاب ابزار، فیلم و استفاده از صافی ها، نکات اساسی در عکاسی داخلی، روش های عکاسی، فضاهای مسکونی، فضاهای اداری و محل کار، فضاهای عمومی، عکاسی از نمای بیرونی ساختمان، و برخورد با موقعیت های ویژه تدوین شده است.
خواننده در این کتاب با انواع دوربین های 35 میلی متری، قطع متوسط و قطع بزرگ ، قطع  5 * 4 ، استفاده از انواع فیلم رول و پولاروید و ویژگی های نور در پردازش صحنه و اثرات دراماتیک آن بر سازه ها آشنا می شود.
کتاب دربرگبرنده تعداد بسیار زیادی عکس به عنوان سمپلی از مباحث یاد شده است که در اندازه ای مناسب در صفحات آرایش یافته اند، و نکته قابل توجه آن که مترجم در کنار برخی از عکس ها اطلاعات بسیار خوبی در مورد صحنه و کیفیت عکس برداری و نکات فنی به صورت پا نویس آورده است که بار آموزشی مطالب را دوچندان می کند.
در میان عکس های کتاب 13 عکس از آثار عکاسی معماری هاشم جوادزاده نیز منتشر شده است که مطابق با مطالب منتشر شده در آن موضوع است.
عکس های کتاب دارای شرح های متنوعی هستند که انگیزه، دید عکاسانه و هدف عکاس را از انتخاب زاویه، لنز و ترکیب بندی تبیین می کنند.
کتاب "عکاسی معماری" در 252 صفحه خشتی، بر روی کاغذ گلاسه 135 گرمی مات، به صورت چهار رنگ، با جلد مقوای گلاسه 250 گرمی و پوشش u.v ماسکی ، و صحافی چسب داغ توسط انتشارات ترانه مشهد در شمارگان 2000 جلد و قیمت 15000 تومان منتشر شده است.
تورق این کتاب در همان نگاه اول از دغدغه و سخت کوشی جوادزاده خبر می دهد که در وانفسای نشر در ایران، موفق شده است چنین کتاب وزینی را در شاخه ای کاملا تخصصی روانه بازار نشر کند. و اتفاق خوب دیگر آن که کتاب توسط یکی از ناشرین مشهدی منتشر شده است که بار دیگر بدانیم همه ی اتفاق ها از پایتخت نمی گذرد.

صفحه 173 از 174
صفحه قبلی |<< << < ... 172  [173]  174  >> >>| صفحه بعدی