سروش افیونی را اولین بار در عکس هایی که برای جشنواره چهارم کودک و نوجوان آبرنگ ارسال کرده بود، دیدم: و احساس کردم پشت عکس های سیاه وسفیدی که بسیار نوستالژیک و غمگنانه عکاسی شده اند، باید روح بزرگ و پاکی باشد. عکس های او یک ویژگی جالب دیگر هم داشت : عنوان عکس ها همه به انگلیسی نوشته شده بود و خیلی برگردان دقیقی هم بود. این توجه یک عکاس نوجوان به زبان انگلیسی بعدها برایم جالب تر شد: آن گاه که سروش اکثر ایمیل هایش را به من به زبان انگلیسی می زد و بسیار هم خوب می نوشت.

sorush_afyuni__7_.jpgsorush_afyuni__6_.jpg


روزهای جشنواره سپری شد، اما سروش مثل خیلی از بچه ها محو نشد و مدام عکاسی می کرد. عکس هایش معمولا دارای پلان بودند و قبل ازعکاسی کردن، برای آن ها طرح و برنامه داشت. چیزی را که در عکس های پراکنده اش می دیدم یک جور وحدت و تناوب بود. یک اصرار بر زبانی شخصی. سروش خیلی راحت می توانست به دنیای خودش نزدیک شود و آن را در عکس هایش بازتاباند.او نگران آن نبود که پیام عکس هایش کمی ناامیدانه و سیاه باشند، نگران پذیرش یا رد شدن عکس اش در جشنواره ها نبود،او آن چه را تجربه کرده بود، نشان می داد و مهم برایش این بود که حس واقعی اش را نسبت به زندگی نشان دهد: سیاه یا سپید!


sorush_afyuni__1_.jpg


sorush_afyuni.jpg


sorush_afyuni__4_.jpg


sorush_afyuni__2_.jpg


در کارهای او به همین دلیل، "رنگ" نقش ناچیزی دارد اما هرچه بخواهید کنتراست در عکس هایش حضور موثری دارد. به نظر می رسد دنیای مجرد عکاس – که تا اندازه ی زیادی با نوعی غربت و تنهایی نیز گره خورده– در رنگ باختگی زمان بهتر دیده می شوند و حس غربت عکس را دوچندان می کنند. از این رو انتخاب سیاه و سفید های پرکنتراست بسیار آگاهانه و هوشمندانه صورت گرفته است. او حتی کاشی کاری پرظرافت و پر رنگ و لعاب آرامگاه عطار نیشابوری را دوست دارد به فرم مورد علاقه اش نزدیک کند و از آن یک "تجرید" بسازد.
 آدم ها در عکس های او غایب اند: یا نیستند و جای خالی شان را می بینیم که با صندلی ها یا بازمانده آثار زندگی انسانی پر شده، یا پشت چیزی پنهان شده اند. پشت یک پرچم، پشت پرهای تزیینی طاووس، پشت باران و گاه پشت خاطره های دور یک بالکن!

sorush_afyuni__3_.jpgsorush_afyuni__8_.jpgsorush_afyuni__9_.jpgsorush_afyuni__5_.jpg


حضور معصومانه دختر در فضای به هم ریخته بالکن و نگاه ساده و بی معنایش به دوربین، دستی که – چه تلخ – شیرینی را تعارف می کند به پسرکی در مزار شهدا، به راستی روایت هایی بکر و جذاب اند که توانایی های سروش افیونی را در عکاسی نمایش می دهند.


portrait_sorush_afyouni.jpg


سروش افیونی متولد 1368 اصفهان است, او دانشجوی رشته برق دانشگاه امیرکبیر تهران است و عکاسی را از تابستان سال 1386 به صورت تجربی آغاز کرده است. او فقط یک سال و اندی است که عکاسی می کند و در این مدت کوتاه به زبان تصویر به خوبی نزدیک شده است.

44 عکس از پروژه های کلاسی دانشجویان کارشناسی دانشگاه غیر انتفاعی فردوس مشهد از عصر شنبه 11 آبان تا عصر پنج شنبه 16 آبان 87 در نگارخانه سروش مشهد به نمایش در می آید. این عکس ها تمرین هایی برای خوب دیدن جزییات، روابط و تناسبات در قاب، سازمان دهی تجسمی عناصر در کادر، فضا سازی در عکس، و به طور کلی تلاش برای نزدیک شدن به "زبان تصویر" است. در زیر مروری خواهیم داشت بر چند عکس نمایشگاه:


sepehr_sahami.jpg

سپهر سهامی فرد

Shima.Soltani_.jpg

شیما سلطانی

alireza_abedini.jpg

علیرضا عابدینی

fateme_kheir_khah_.jpg

فاطمه خیر خواه

reihaneh_mohammadian.jpg


ریحانه محمدیان

samira_sokhandani.JPG

سمیرا سخندانی

maryam_ehsani.jpg

مریم احسانی

Golaleh_rayeesi.jpg

گلاله رییسی

rozita_safari_seddigh.jpg

رزیتا صفری صدیق

صفحه 171 از 173
صفحه قبلی |<< << < ... 170  [171]  172  ... > >> >>| صفحه بعدی