دومین اردوی جشنواره ملی عکس مشهد، پنج شنبه 14 آذر 87 با حضور 87 عکاس از شهرهای مشهد، تهران، شیراز، اصفهان، ساوه، محولات، تربت حیدریه و کرمان برگزار شد.
استاد راهنمای این اردو "اسعد نقشبندی" بود. نقشبندی در سخن رانی خود در آغاز اردو بر اهمیت اقلیمی مشهد تاکید کرد و به مساله اهمیت "عکس" در مشهد پرداخت و این که از دیرباز عکس در مشهد اهمیت ویژه ای داشته است.  وی یکی از جذاب ترین شاخه های عکاسی را عکس حرم وبارگاهی دانست که سال ها در مشهد و در عکاسخانه های اطراف حرم شکل گرفته است و امروز با پیشرفت های تکنولوژیک و ورود نرم افزار سیمای تازه ای به خود گرفته است. این سیما اگرچه ممکن است از وجه گرافیک ، سطحی و ضعیف به نظر رسد، اما به واقع اینگونه استفاده از گرافیک در چنین عکس هایی بازتاب درونیات و خواسته های زائرینی است که برای عکاسی به سراغ این شاخه از عکاسی می روند.
نقشبندی به بکر بودن موضوع های جشنواره ملی عکس مشهد اشاره کرد و گفت: " فرهنگ عامه یکی از محورهایی است که تنوع و پتانیسیل خوبی از عکاسی مستند را به این جشنواره رهنمون خواهد کرد"
جلسه سخن رانی نقشبندی با پرسش و پاسخ عکاسان به پایان رسید و شرکت کنندگان در هوای بارانی مشهد روانه لوکیشن های اردو شدند.
در دومین اردوی جشنواره ملی عکس مشهد که تا ساعت 14 به طول انجامید، بافت سنتی بازار رضا(ع)، بازار فرش و بازار سرشور مشهد عکاسی شد و عکاسان شرکت کننده در فضای صمیمی کوه سنگی، نهار را میهمان شهرداری مشهد بودند. 

orduye_mashhad_2_.jpg


orduye_mashhad_2.jpg


orduye_mashhad_2a.jpg


orduye_mashhad_2a_.jpg


در میان عکس هایی که این روزها دیده ام، عکس خانم "رینا هلمگ " عکاس آلمانی نظرم را جلب کرد.
در این عکس علاوه بر فضاسازی بسیار خوب (و شخصی) که در تاریکخانه دیجیتال بر عکس چیره شده، نگاه شهودی عکاس به اشیا و طبیعت، جالب توجه است.
هم نشینی رنگ ها از نکات برجسته عکس است (بنگرید به هم نشینی فیروزه ای، زرد، سیاه در مقابل سفید). فرم بصری و ترکیب بندی عکس به هدایت چشم توسط خطوط و ایجاد پرسپکتیوی پویا انجامیده است. همچنین باید به درک خوب عکاس از موقعیتی ساده ، نور تلطیف (و پخش شده) در سرتاسر عکس به مدد هوایی ابری، و استفاده خوب و هوشمندانه عکاس  از این کیفیت در ایجاد دو تنالیته روشن و تاریک بر سطح و پشت  دو نیمکت ( به عنوان دو شخصیت عکس که گویی در خلوتی ناب با هم دیالوگ دارند ) اشاره کرد.
رینا هلمگ  متولد 1953 هامبورگ است و گرایش اش در عکاسی به ترتیب: طبیعت بیجان، گل ها، و پرتره است. او خود را یک رئالیست رویا پرداز می داند و عاشق نمایش آرامش و سکوت در جهان پرهیاهوی امروز است. او معتقد است کمی دیر وارد دنیای عکاسی شده است ( رینا هلمگ 5 سال است که عکاسی می کند) اما با این همه در پی کشف دنیای خود در عکاسی است!


rina.jpg

صفحه 169 از 174
صفحه قبلی |<< << < ... 168  [169]  170  ... > >> >>| صفحه بعدی