amir.jpg

شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۰ گالری سروش مشهد میزبان عکس‌های هنرمند خوش ذوق و پر تجربه مشهدی «امیر حاجی عباسی» است.
این نمایشگاه که با عنوان «بدون عنوان» نام گذاری شده، با این هدف که امکان تاویل‌های آزاد مخاطبان را با این عنوان فراهم آورد از ارائه شناسه و فضا در عنوان نمایشگاه پرهیز کرده و بینندگان را به برداشتی آزاد دعوت می‌کند.
نمایشگاه «بدون عنوان» مشتمل بر ۶ عکس پرتره است که فضاسازی آن‌ها به هیچ عنوان یادآور پرتره‌های متعارفی که تاکنون دیده‌ایم، نیست و عکاس در آن‌ها از عناصری جهت آشنایی زدایی بیننده با مکان/زمان عکاسی پرتره‌ها و هم چنین تاکید بر عناصر و علقه‌هایی که بیانگر درونیات کاراکترهای عکاسی شده است، سود جسته تا بیننده به خوانش متفاوتی از این پرتره‌ها دست یابد.
عکس‌ها در محیط نرم افزاری پروسه ویرایش خاصی را سپری کرده‌اند و اندازه ارائه آن‌ها به دلیل نزدیک کردن پرتره‌ها به اندازه واقعی خود ۷۰ * ۵۰ سانتی متر انتخاب شده است.
این نمایشگاه ساعت ۱۷ روز شنبه ۸ بهمن گشایش مییابد و تا پنج شنبه ۱۳ بهمن، صبح و عصر پذیرای علاقه مندان است.
امیر حاجی عباسی متولد ۱۳۴۸ مشهد، فارغ التحصیل رشته مکانیک از دانشکده فنی، مهندسی مشهد، عضو کانون عکس مشهد و از جمله عکاسانی است که حق زیادی بر گردن عکاسی مشهد دارد.
IMG_7372.JPG

چند ساعت مانده به یکم بهمن ماه یکهزار و سیصد و نود شمسی، اسامی برگزیدگان چهارمین جشنواره ملی عکس مشهد اعلام شد.
روزهای بسیار جذاب داوری جشنواره در جوار ۶۱۱۰ عکس رسیده از عکاسان سخت کوش ایرانی و آموزه‌های دقیق هیات داوران، برای من به مثابه کلاس درسی بود که از عکس‌ها و سخن‌ها بیاموزم و به قول متواضعانه دکتر نعما محمدیان روشن؛ «این دو روز داوری از عمر من محسوب نمی‌شود.»
سطح کیفی آثار رسیده نسبت به همه دوره‌های پیشین این جشنواره غیر قابل قیاس بود و این را داورانی که برای نخستین بار در ترکیب داوری این جشنواره قرار می‌گرفتند، نیز اذعان کردند.
برای این رشد کمی و کیفی: دست مریزاد به همه عکاسان شرکت کننده.
امسال برای نخستین بار تصمیم گرفتیم نامزدهای دریافت جایزه در بخش‌های مختلف جشنواره را نیز خیلی زود‌تر از مراسم پایانی اعلام کنیم. من که تمامی عکس‌ها را چندین بار دیده‌ام به زعم خود همه این نامزد‌ها را مقام اول می‌دانم؛ چرا که سطح آثار بر‌تر بسیار نزدیک به هم و رقابت کاملا فشرده بود.
حضور عکاسان کاملا گمنام، عکاسان آماتور، چند عکاس نوجوان در کنار عکاسان عزیز حرفه‌ای کشورمان در این جشنواره مایه خوشوقتی برای عکاسی مشهد و سپس عکاسی کشورمان است و براستی که دستاورد چنین جشنواره‌هایی همین درخشش استعداد‌ها و همدلی‌ها و بزرگواری‌ها است، وگرنه برگزاری یک جشنواره با این همه دشواری، مشقت، مصائب و اضطراب‌های وصف ناشدنی‌اش چه لطفی دارد جز ماندگار کردن ده‌ها عکس برای حافظه آینده این شهر و تمرین «انسانیت» و پرهیز از «دو رویی، دروغ و تذبذب» برای جاه طلبی‌های شخصی!

اسامی برگزیدگان بخش مسابقه، نامزدهای دریافت جایزه در بخش‌های مختلف جشنواره و اطلاعات تکمیلی بیشتر را می‌توانید در هریک از آدرس‌های زیر مطالعه فرمایید:

سایت عکاسی

سایت من و عکس

سایت رسمی جشنواره

گزارش تصویری از داوری به روایت حمید جسمی

صفحه 103 از 177
صفحه قبلی |<< << < ... 102  [103]  104  ... > >> >>| صفحه بعدی