تبریک به «مهدی فاضل» عزیز
studiox_copyqنخستین ترجمه عکاسی دوست و استاد عزیزم «مهدی فاضل» ساعاتی پیش منتشر شد و بعد از تعطیلات نوروز روی پیشخوان کتاب فروشی های سراسر کشور قرار می گیرد. برای مشهد موجب غرور و افتخار است که کتابی خوب در حوزه عکاسی توسط صاحب نظر و مترجم خوب این شهر روانه بازار کتاب شده است. 

مهدی فاضل در مقدمه این کتاب نوشته است: « در جامعه‌ای مثل ایران، که به‌لحاظِ ساختارهای خاص اقتصادی و نظامِ تولیدْ تقاضا برای عکاسیِ تبلیغاتی بسیار محدود است، رشدنایافتگیِ این شاخه از عکاسی امری بدیهی به نظر می‌رسد و عکاسی تبلیغاتی، به‌عنوانِ قسمت عمدۀ عکاسی استودیویی، در حوزۀ آموزش نیز دچار ضعف و نقصان خواهد بود. از سویی، عکاسی پرتره با جذابیت‌های چشمگیر آن از ابتدای اختراع عکاسی موردِتوجه جدی عکاسان بوده و با پیشرفت تجهیزات عکاسی به اوج خود رسیده است، بااین‌حال آموزش آن در جامعۀ عکاسی ایران بیشتر برپایۀ آموزش‌های سینه‌به‌سینه و مبتنی‌بر آزمون‌وخطا بوده است. در این کتاب تلاش شده است تا با پرداختن به مباحث پایه و استانداردهای عکاسیِ استودیوییْ زمینه‌های لازم برای آموزش به علاقه‌مندانِ این ژانر  عکاسی فراهم آید. درعینِ‌حال، نکتۀ قابلِ‌توجه در این کتاب این است که در کنارِ آموزش‌های کلاسیک و قاعده‌مندْ طرح‌ها و روش‌هایی برای رسیدن به خلاقیت و نگرشی حرفه‌ای در این حیطه معرفی و ارائه می‌گردد».

جان چایلد نویسنده کتاب در پیشگفتار خود اشاره کرده است:«عکاسی استودیویی دامنۀ وسیعی از ژانرها را در بر می‌گیرد: از ساده‌ترین شکل یعنی تهیۀ عکس‌های پرسنلی تا پیچیده‌ترین حالتِ آن یعنی عکاسی تبلیغاتی و صنعتی و در این گسترهْ پرتره‌نگاری، عکاسی مُد، طبیعت بی‌جان، و عکاسی فیلم و تئاتر همه در همین فضا تعریف می‌شوند. در پاره‌ای از مواردِ عکاسیِ صنعتی ممکن است اقتضائات و الزامات عکاسی استودیویی وجود نداشته باشد، اما با درنظرگرفتن این نکته که در اکثر شرایط و موقعیت‌ها شرایطِ نوری ناکافی یا نامناسب است و باید با نورهای مصنوعی تکمیل و تصحیح گردد می‌توان عکاسی صنعتی را نیز در همین حیطه تعریف نمود.همچنان‌که نورپردازی مقوله‌ای ضروری در عکاسی است درک این مهارت، و پیشرفت در آن، در موفقیت در عکاسی استودیویی نقش بسزایی دارد و مباحث این مجموعهْ متمرکز است بر درک و به‌کارگیری مهارت‌ها و فعالیت‌هایی که برای عکاسی استودیویی جزو ضروریات به حساب می‌آید: فعالیت‌ها و تمرین‌هایی که با تأکید بر تکنیک، ارتباط‌ برقرارکردن با مخاطب، و دیزاینْ عکاس را در دستیابی به نتایج قابلِ‌قبول کمک خواهد کرد و در بسیاری موارد نیازی به مقادیر زیاد تجهزات گران‌قیمت ندارد».

از جان چایلد، پیش از این کتابی با عنوان «مهارت های بنیادی نورپردازی در عکاسی» در ایران منتشر شده است و «عکاس: استودیو» دومین کتاب چایلد است که در ایران برگردان می شود. 

کتاب توسط نشر «کتاب پرگار» و زحمات بی وقفه آرش کمالی مدیر محترم این نشر تولید شده که سهم بزرگی در تنوع بخشی به صداهای مختلف در حوزه نشر عکاسی در ایران دارد و فعال ترین نشر عکاسی در حال حاضر است، این اثر بیست و پنجمین کتاب نشر کتاب پرگار است.