اردوی عکاسی
BIUV4467

خب! بررسی بیش از چهارصد رزومه رسیده تمام شد و مدعوین اردو پس از بررسی های شبانه روزی هیات انتخاب، مطابق زمان اعلام شده در سایت و حتی سه ساعت زودتر، اعلام شدند. {اینجا}
فحش ها داده شد: در قالب دایرکت های متعدد، پیامک های غنی، ایمیل های آبدار/  و کماکان نظریه "من از همه بهترم، چرا من نیستم؟ حالا که من نیستم همه تون باندباز هستید" بر قوت و قدرت خود پابرجا است. باشد که این نظریه، به عنوان رکن اصلی جشنواره های ایرانی در سال های آینده ثبت و ضبط شود. در این میان چند ورژن جدید اعتراض هم امسال خلق شد که از این جمله اند:
«مهم نیست من انتخاب نشدم، چرا فلانی انتخاب نشده؟ من اعتراضم به اینه که چرا آقای ایکس انتخاب نشده، این یعنی اینکه شما باند باز هستید» 
«معلومه دیگه، شما به دور و بری های خودتون آموزش نوشتن روزمه دادید، اونا هم یاد گرفتن رزومه نوشتن، حالا انتخاب شدن، ای باندبازهای بی شرف»
«من توی رزومه ارسالی ام نوشتم: پ. س بیست و سه ساله، علاقه مند به عکاسی، روزمه خاصی هم ندارم. شما چرا عکسای اینستاگرام من رو ندیدید که از روی اونا منو انتخاب کنید، ای باندباز های .... »
«شما چرا سه ساعت زودتر از ساعت دوازده شب، نتایج رو اعلام کردید؟ معلومه دیگه نتایج از قبل معلومه بوده باندباز های دروغ گو . کمی با خودتان صادق باشید»
«شما سال پیش، به چند مرد که خودشون اومده بودن اردو، اتاق دادید، لطفا پاسخ گو باشید که چرا این کار رو کردید؟»
خب! من به همه سوالات و ابهام های عزیزان جواب دادم، حتی اونایی که به جای دبیرخانه تصمیم، محاکمه و رای داده بودند یا برای اقدامات حمایتی ما از عکاسانی که از راه های دور و نزدیک، خودشان به اردو تشریف آورده بودند - و تصمیم گیری در این موارد بر عهده ماست نه دیگران - از ما پاسخ می خواستند.
خب! یک عده اصلا فراخوان را نخوانده بودند و داد و فغان که شما کی گفتید پروفایل های اینستاگرام هم داوری می شود. | همان اول گفته بودیم {اینجا}
یک عده دنبال بهانه ها و عیب جویی های همیشگی بودند و از اینکه ما سه ساعت زودتر، کارمون رو انجام دادیم، نتایج عجیب و غریب گرفتند، این دوستان راست می گویند! چون در ایران همیشه باید بی نظم باشی و به وقت مخاطب و قانون ات احترام نذاری تا هیچ حرف و حدیثی ایجاد نشه.
مساله تکرار اسامی عکاسان ، بهانه اصلی اعتراض ها بود. ما – و جشنواره های اردو محور دیگر در ایران – هیچ کجا قانونی برای منع ثبت نام و حضور کسانی که یک بار در اردوهای ما شرکت کرده اند، نداریم و صرفا توجهمان به سوابق، فعالیت مستمر، و توفیقات یک عکاس است نه تکرار اسم او در اردوهای مختلف. ضمن اینکه متر و میزانی برای تشخیص میزان عشق عکاسان آماتور – که روزمه ندارند- وجود ندارد، جز این که باز هم، ما سهمیه ای را به عکاسان آماتور اختصاص داده و از روی عکس های آن ها ، تعدادی را که به زعم هیات انتخاب دارای نبوغ بوده اند، دعوت کرده ایم.
حمید سبحانی – مدیر محترم اردو – بیانیه ای همراه با نتایج منتشر کرد که جنبه آموزشی داشت، سهیل زندآذر – عکاس خوب گیلانی و عضو محترم هیات انتخاب اردو – هم به تفصیل درباره نکات آموزشی نگارش رزومه برای اردوها نوشت، انتشار این دو نوشته، به جای آن که برخی از مخاطبان را به برداشت آموزشی دعوت کند، به کج فهمی و اعتراض به این مطلب کشاند: که شما چرا این حرف ها رو همون اول نزدید. خب، معلومه دیگه رزومه ما به این دلیل رد میشه. در حالی که نوشتن رزومه و اصول آن، نیاز به توضیح اولیه ندارد، و از وظایف دبیرخانه نیست و نیاز نیست در فراخوان بیاید.
عده ای هم که اصلا نه شرکت کرده اند و نه در هیچ دوره از جشنواره، حتی یک عکس ارسال کرده اند، مشغول جو دادن و تشویق دیگران به گله و اعتراض و تخریب اند. فاز این ها واقعا چیست؟
در نهایت، اینجا به بازنشر مطلب ارزشمند سهیل زندآذر، و بیانیه مدیر اردو می پردازم. امید که مقبول عزیزان قرار گیرد.

سهیل زند آذر: بلاخره کار بررسی رزومه های پنجمین دوره جشنواره خانه دوست را به پایان رساندم ولی متاسفانه باید بگویم تعداد اندکی از رزومه ها درست و صحیح نوشته شده بود و حتی حرفه ای ها هم اشکالاتی در این امر داشتند که باعث کسر امتیاز ازآنها گردید .در زیر ایراداتی که در اکثر رزومه ها به چشم میخورد را به ترتیب خواهم نوشت 
١- در تمام رزومه ها جز یک مورد ثوابق هنری از ابتدای شروع به عکاسی نوشته شده بود که بهتر آن است که از آخرین فعالیت هنری خود در رزومه شروع کنید تا داور و یا شخصی که رزومه شمارا بررسی میکند از آخرین فعالیت هنری شما خیلی سریع آگاه شود.
٢- حتما در رزومه خود تاریخ وقوع آن فعالیت هنری به صورت دقیق ذکر شود چون اکثر جشنواره ها چند دوره ای هستند و در سالهای مختلف برگزار میشوند و اگر زمان را ذکر نکنید داور قادر به راستی آزمایی رزومه شما نخواهد بود .
٣- تاریخ جشنواره ها و فعالیت هنری تان به ترتیب نوشته شود تا پیشرفت شما در رزومه تان دیده شود و شما یک رزومه یکنواخت نداشته باشید مثلا شما بعد از شرکت در چندین جشنواره یک کارگاه یا یک مقاله آموزشی و یا نمایشگاه انفردای برگزار میکنید .حال وقتی این دو یا چند اتفاق را جداگانه و یا پس و پیش مینویسید روند پیشرفت و ترقی شما در رزومه تان دیده نخواهد شد .
٤ -واژگان حضور ، برگزیده و راه یافته چند واژه جدا از هم هستند و در جاهای مختلف معانی متفاوت دارند پس اگر عکس شما در جشنواره ای انتخاب شده ،ننویسید حضور در جشنواره یا برگزیده در جشنواره ، بنویسید راه یابی ( تعداد اثر ) در جشنواره (نام جشنواره ) در ( فصل و یا ماه )در ( سال برگزاری جشنواره ) چون وقتی شما از واژه حضور آن هم بدون ذکر تعداد اثر راه یافته استفاده میکنید برای داور مبهم خواهد بود .
٥ - حضور در جشنواره و یا اردوی یک جشنواره آنهم بدون راه یابی اثر تنها یک تجربه شخصی است و نه رزومه و قید کردن آن بی ثمر است پس از این کار خود داری کنید.
٦- جشنواره هایی در ایران و خارج از کشور برگزار میشوند که به دلیل عدم وجود یک موضوع مشخص و واحد و یا موضوعات تکراری از اهمیت کمتری برخوردار هستند . پس سعی کنید در رزومه خود اینگونه جشنواره ها را ذکر نکنید چون برای داور جشنواره ای که برای یک جشنواره مستند و موضوع دار ،مدعو انتخاب میکند این جشنواره ها در الویت نیستند. مثل برخی از جشنواره های بدون موضوع فیاپ و یا حتی برخی سوگواره ها که زمان عکاسی در آنها مشخص نشده. متاسفانه در این جشنواره هاعکاس میتواند با داشتن یک یا چند فریم عکس در همه آنها شرکت کند ،راه پیدا کند و مقام کسب کند اما عملا تغییری در پیشرفت و پویایی عکاس ایجاد نخواهد شد در صورتیکه در یک روزمه قوی باید پویایی و پیشرفت دیده شود،اینکه جای نوشتن این نوع جشنواره ها بنویسید دارای چند پروژه شخصی یا راه یابی فلان مجموعه من در جشنواره ..... ( با ذکر لینک وبسایت جشنواره که مجموعه عکس یا پروژه در آن به نمایش گذاشته شده ) یا جشنواره هایی که موضوع مشخص شده قوی دارند هم برای داور و هم برای خود عکاس خیلی با ارزشتر است و امتیاز بیشتری خواهد داشت.
٧ - در رزومه خود از نوشتن زندگی نامه شخصی و جملات و کلمات اضافه خود داری کنید و البته کم گویی هم نکنید اینکه شما در رزومه تان فقط بنویسید کادر اجرائی فلان جشنواره یا اینکه مینویسید دارای چندین سال سابقه عکاسی و شرکت در بیش از ٥٠ جشنواره و ٢٠ نمایشگاه و ... کافی نیست و ناقص است و باید تمام آنها دقیق ذکر شود. 
٨ - یک رزومه نوشتاری خوب را،آدرس عکسهای آن هنرمند در وب سایت و لینکهای شخصی او تکمیل میکند اما متاسفانه در اکثر رزومه ها با اینکه بارها گفته شده بود که لینک سایت و وبلاگ و حتی صفحه اینستاگرام گذاشته شود اینکار انجام نشده بود و بارها مجبور شدم افراد را برای اینکه حقشان ضایع نشود در سایتها و صفحات اینستاگرام جستجو کنم و جالب اینجاست برخی از دوستان هم که آدرس اینستاگرام گذاشته بودند وقتی به آدرس مراجعه میکردم با عکسهای یادگاری مواجه میشدم . 
در پایان باید بگویم یک شخص عادی بااراده و سالها تلاش و پشتکار ،کسب تجربه ، مطالعه و صبر میتواند هنرمند شود و اگر یک هنرمند نتواند یک رزومه نوشتاری و تصویری بی نقص و شایسته از خود در فستیوالها و جامعه هنری ارائه کند قطعا فرصت ها از او گرفته خواهد شد و تمام تلاش و زحمات چندین ساله او بر باد خواهد رفت. سهیل زندآذر مرداد نود و شش

***

حمید سبحانی: هیات انتخاب پنج نفره رزومه های ارسالی جهت دعوت به پنجمین اردوی سراسری خانه دوست، پس از بررسی بیش از ٤٠٠ رزومه ارسالی و با در نظر گرفتن ملاک هایی چون پیشینه و فعالیت مربوط و مستمر عکاسی- پذیرش و کسب مقام در جشنواره های معتبر داخلی و خارجی – کیفیت آثار تولید شده (با رجوع به سایت شخصی،صفحات اینستاگرام و دیگر گالری های مجازی) – پذیرش اثر در دوره های گذشته جشنواره خانه دوست و موارد دیگر در نهایت ٦٥ نفر را برای حضور در این اردو انتخاب کرد اما ذکر نکاتی ضروری به نظر میرسد:
متاسفانه در اکثر رزومه های دریافت شده ضعف تدوین و نگارش شیوه درست رزومه نویسی مشهود بود.
درج موارد نامرتبط و غیرضروری با فعالیت‏های عکاسی ، انشا نویسی و ارایه بیوگرافی به جای رزومه، عدم تمایز واژه‏های "حضور،پذیرفته،راه یافته و برگزیده" با یکدیگر(در برخی رزومه ها صرف شرکت و ارسال آثار- فارغ از عدم پذیرش در جشنواره مذکور- با کلمه "حضور " در جشنواره یاد شده بود که این امر نادرست است)، عدم درج سایت شخصی/ صفحه اینستاگرام یا لینک مرتبط جهت بررسی آثار هنرمند و پرایوت بودن تعدادزیادی از ادرس های درج شده؛ از جمله مواردی است که می‏توان به اختصار اشاره کرد.
با توجه به قابلیت جستجوی مجازی و نیز سایت های راهنمایی کننده برای تدوین رزومه ؛ برای موارد مشابه آتی مراجعه به این پایگاه ها توصیه می شود.
در نهایت و پس از بررسی دقیق رزومه‌های ارسالی توسط هیات انتخاب پنج نفره، اسامی ٦٥ عکاس غیربومی فوق تقدیم دبیرخانه جشنواره ملی خانه دوست گردید.