نمایشگاه گروهی عکس «خویش»
Exhibition___036
آن چه هر روز پریچهره می بیند | عکس: فاطمه دهنوی، از مجموعه "دیدن"

Exhibition___039
 آن چه هر روز پریچهره می بیند | عکس: فاطمه دهنوی، از مجموعه "دیدن"

*
دوربین عکاسی حالا می تواند یکی از کالاهای جهاز زندگی یک زوج باشد که اگرچه ممکن است به صورت رسمی به فهرست اقلام جهیزیه ورود پیدا نکرده باشد، اما بسیارند خانواده هایی که به ضرورت ثبت و ضبط تصاویر توسط این ماشین کوچک دوست داشتنی در سفره فرزندانشان واقفند.
دوربین عکاسی حالا در زمره کالاهایی است که در بسیاری از تبلیغات فروشگاه ها به آن وام قرض الحسنه تعلق می گیرد. 
دوربین عکاسی حالا مانوس تر از همیشه به خود زندگی نزدیک است و از طاقچه نفیس بالانشین به وسیله ای در دسترس همه تبدیل شده است. 
امروز عکس ها کم دیده نمی شوند! آن ها مدام دارند به سمت چشم و ذهن ما شلیک می شوند، ما دریافته ایم که برای تماشای این همه عکس وقت کمی داریم، چرا که سرعت تولید و انتشار عکس ها از عمر مفید ما پیشی گرفته است و این سرعت هول انگیز تولید و ارائه عکس، ما را دستپاچه می کند. بیم آن که فرصت نکنیم خیلی از عکس های حال را ببینیم، هوش از سرمان می برد و ما را با سرنوشت و هیات جدیدی از عکاسی رو در رو می کند. سرنوشتی که پیش از همه حاصل دموکراسی تکنولوژی است، و ظرف آن فضای  پیشتاز مجازی است که اغلب زودتر از سرویس های خبری، ولع انتشار و تکثیر اخبار تصویری را در خود دارد. 
حالا که دیواری بلند کشیده شده میان احوال گذشته و امروز عکاسی، حالا که عکاسی کردن هزینه مالی چندانی ندارد، باید بیش از همیشه نگران جایگاه تعقل و تفکر در این هیات جدید عکاسی بود. به قول «مارشال مک لوهان» طراح مفهوم دهکده جهانی و مبدع عبارت جالب «رسانه پیام است» کل فناوری های رسانه ای از الفبا تا کامپیوتر در واقع امتداد انسان هستند و انسان تحت تاثیر رسانه به «چگونه بودن خویش در جهان» تن می دهد. بر این اساس او معتقد است زمانی که انسان در یک محیط الکترونیک زندگی می کند خصلت جدیدی می یابد و هویت او بازتعریف می شود. 
همه این مسائل دغدغه های پراکنده من در کلاس عکاسی و گردآوری این نمایشگاه بود. نمایشگاهی که امروز عصر در گالری رادین مشهد گشایش می یابد و حاصل تلاش طولانی پنج بانوی گل از کلاس عکاسی دوی رشته ارتباط تصویری دانشگاه فردوس مشهد است؛ خانم ها تینا ایزدی، آتنا برادران، فاطمه دهنوی، سارا ربیع زاده و مهلا عربی خوان. بر اساس این دغدغه، پروژه هایی که به این عزیزان داده شد در موضوعات «هویت»، «محله» و «دیدن» قوام یافت که طبیعتا انتخاب این موضوعات دربرگیرنده اهداف آموزشی مختلفی است که مهم ترین آن انگیزش بچه ها برای یافتن حلقه های فرهنگی/جامعه شناختی محیط پیرامون شان و نگاه جدی تر به انسان در عکاسی و نزدیک شدن به او در محیط های اجتماعی است.
در پایان ضمن سپاس از همت این پنج دانشجوی عزیز، از تمامی معلمانی که در دروس دیگر ارتباط تصویری دانشگاه فردوس، بر ذهن و روح بچه هایم تاثیر گذاشته اند؛ ممنونم | کیارنگ علایی، پنجم خرداد نود و شش | مشهد