کتاب عکس نیمه تراوا
_DSC4732
به گزارش ایبنا – خبرگزاری کتاب ایران - کتاب عکس های کیارنگ علایی توسط انتشارات فرهنگ ایلیا – ناشر برگزید سال گذشته نمایشگاه بین المللی کتاب تهران– منتشر شد. این کتاب با عنوان «نیمه تراوا» مشتمل بر ۵۱ عکس با رویکرد مستند گرایانه است که به همراه نوشتار و یادداشت هایی منتشر شده است. مقدمه این کتاب را «مایکل کنا» عکاس معاصر انگلیسی نوشته است، او در بخشی ازاین مقدمه گفته است:« کیارنگ علایی در پروژه ای دو ساله به شناخت و عکاسی از استان گیلان پرداخته است و با زبان و وصفی شاعرانه زندگی روزمره مردمان و ساکنان مناطق دور دست و روستایی آن دیار را به تصویر کشیده است. عکس های او علیرغم زیبایی، درون مایه ای تلخ دارند و از این منظر که به پرسش درباره ماهیت زندگی انسانی می پردازند، فقط یک ثبت مستقیم و بی واسطه از واقعیت نیستند. بسیار مفتخرم که فرصتی دست یافت تا عکس های این پروژه را تماشا کرده و مقدمه ای بر آن بنویسم. انسان موجودی تنهاست. تنها بر این جهان چشم می گشاید و به تنهایی نیز از آن چشم فرو می بندد. انسان در طول زندگی خود با حفظ فردیت، بخشی از جهان پر راز و رمز پیرامونش است و با آن پیوندی جدایی ناپذیر  و دیرینه دارد. آنچه در مسیر زندگی بیش از همه چیز دارای اهمیت است تلاش و تکاپوی فرد فرد ماست در جهت حفظ فردیت خود  و ایجاد ارتباط، مصالحه و صمیمیت با دیگران. کیارنگ در عکسهایش به زیبایی چنین تعلیق و برزخی را میان خو کردن به تنهایی و گرایش به دیگری نمایش می دهد. بی تردید کیارنگ به خوبی توانسته است  با محیط و اجتماع ارتباطی نزدیک برقرار کند که بدون شک اگر چنین نبود وی هرگز قادر به ثبت مشاهداتی صمیمی و پر احساس نبود، زیرا اعتماد متقابل لازمه آشکار چنین کاری در این اندازه و کیفیت است. به عنوان بیننده ای که از دور فقط نظاره گر عکس هاست می توانیم دنیایی متفاوت از آنچه خود ساخته ایم را تجربه کنیم. عکس های کیارنگ امکانی است تا بیش از پیش به جایگاه خود در جهان هستی بیندیشیم و خود بر آنچه مشاهده می کنیم تاثیر گذاریم و یا در آن دخل و تصرف کنیم. این عکس ها تلنگری است که بیننده را به عنوان یک فرد و عضوی از جامعه ای بزرگ با این پرسش مواجه می کند: آیا توانسته ایم در کنار تعاملات و  مناسبات اجتماعی به بهترین شکل زندگی خود را بسازیم؟ آثار کیارنگ و پرسش های اساسی که این عکس ها در باب زندگی مطرح می کنند، قابل تامل اند».
کتاب نیمه تراوا به صورت سه زبانه - فارسی، فرانسوی و انگلیسی - توسط حوزه هنری گیلان و انتشارات فرهنگ ایلیا منتشر و در روز ۲۱ دسامبر ۲۰۱۶ در گالری دولاووت پاریس واقع در منطقه ۷۵۰۱۲ رونمایی شد. این کتاب از ماه آینده در سراسر ایران توزیع خواهد شد. 
کتاب نیمه تراوا در قطع خشتی، روی کاغذ گلاسه، ۹۶ صفحه، چاپ با رنگ های پنتون، و شمارگان ۱۰۰۰ نسخه به طراحی گرافیک سعید مزینانی منتشر شده است.