نگاهی به کتاب فرهنگ مصور عکاسی
Farhang_1


انتشارات کتاب پرگار به تازگی تلاش‌های خوبی در پوشش دادن حفره بزرگ کتاب‌های آموزش عمومی عکاسی انجام داده است. سال‌ها است مشتاقان هنر عکاسی در جستجوی یافتن مرجع‌هایی معتبر و کم اشکال در حوزه علم عمومی عکاسی هستند و جز کتاب‌های عکاسی یک و دو هنرستان که به کوشش خوب «مجتبی آقایی» و «محمدرضا طهماسب‌پور»  و در سال های اخیر «محمد غفوری» تدوین شده است، و کتاب فرهنگ عکاسی گردآوری «اسماعیل عباسی» منبع مطمئن دیگری درباره این حوزه از عکاسی در دست نداریم. 
در نقطه مقابل، انتشار انبوهی کتاب عامیانه که هویت و پشتوانه مشخصی ندارند و عموما در یک عنوان جذاب خلاصه شده‌اند که قرار است مخاطب را چند ساعته عکاس کنند! جای کتاب‌های عمومی خوب در حوزه عکاسی را گرفته‌اند و هنرجوی معصوم بی‌نوا نیز در این برهوت دستش به چیزی فرا‌تر از این کتاب‌های پر غلط که صرفا به خاطر چیرگی بر بازار نگاشته و منتشر شده‌اند، نمی‌رسد. 
انتشارات کتاب پرگار در تازه‌ترین محصول خود، فرهنگ تصویری عکاسی را که دیوید پرکل در سال ۲۰۱۰ گردآوری کرده، منتشر کرده است؛ یکسان بودن اندازه کتاب منتشر شده با اثر لاتین و تبعیت از فرم و صفحه آرایی و یونیفرم کتاب اصلی (به جز کاغذ کتاب) در اثر ترجمه شده از ویژگی‌های این اثر است. اندازه کتاب با هوشمندی در قطعی تنظیم شده که امکان حمل و خوانش آن را در سفر، اتومبیل، تختخواب و... فراهم آورده و از هیات رسمی کتاب‌های فرهنگ خارج شده است و از این رهگذر صمیمیت و همراهی بیشتری را برای خواننده فراهم آورده است. 
حسن دیگر این قطع و اندازه، اختصاص هر صفحه کتاب به یک واژگان است که در کنار تصویر منتشر شده جستجوی خواننده را بسیار آسان می‌کند. این امر در کنار صفحه آرایی مناسب کتاب (که شانیت یک فرهنگ تصویری را حفظ می‌کند و در صفحاتی چون ۱۱۸، ۲۳۶ و ۲۶۶ به زیبا‌ترین گرافیک ممکن می‌رسد) لذت خواندن این ترجمه را دوچندان می‌کند. 
کتاب در همه چیز به اثر اصلی وفادار است جز ضمیمه انتهایی اثر که در کتاب اصلی، با خوش سلیقگی بسیار روی کاغذ گراف منتشر شده است و به خوبی مفهوم «ضمیمه جدا شده از متن» را از جهت بصری تداعی می‌کند. 
ترجمه کتاب حاصل کوشش کریم متقی، سونیا حکمتی و رضا شکری است که البته با محوریت کریم متقی صورت پذیرفته است. از کریم متقی سخن بسیار باید گفت؛ معلم خوب عکاسی و انسان رنج کشیده‌ای که در این سال‌ها تمام وقت خود را صرف ترویج مبانی نظری عکاسی کرده است که این امر در فضای بی‌انتفاع کار ترجمه که بعید می‌دانم حق الزحمه اثر از مبلغ چای و سیگار و دوندگی‌های مترجم بیشتر باشد، واقعا قابل ستایش است. 
کریم متقی در تبریز حلقه مشترک جمعی خیرخواه و اندیشمند است که در این سال‌ها خدمات ارزنده‌ای در حوزه نشر داشته‌اند. انتشار کتاب‌های متعدد و عمدتا جذاب که عناوین و انتخاب آثار جهت ترجمه، خود گویای این نکته است که تلاش کریم و حلقه دوستانش در تبریزدر پی ترویج تفکری بکر و عمدتا نامتعارف و غیر معمول برای دانشجویان و علاقه مندان هنر عکاسی است، نمونه بارزی از این تفکر ویژه است. 
ترجمه مقاله‌های رابرت آدامز در سال‌های پیش تحت عنوان مجلد «زیبایی در عکاسی» و گردآوری فرهنگی جریان‌شناسانه با حسن خوبدل در سال ۱۳۸۹ – کلمات عکاسی - که به جرات می‌توان گفت تنها کتاب مرجع برای شناخت سبک‌ها و نهضت‌های عکاسی است که دشواری‌های خوانش کتب تاریخی مشابه خود را ندارد و به صورت ردیف شده و منظم و با زبانی ساده به تبیین موضوع می‌پردازد، از دیگر فعالیت‌های اوست. 
ترجمه کریم در همه این آثار، برگردانی بی‌غل و غش و بی‌پیرایه است. او مشکل بارز پیچیده گویی را ندارد و برگردان‌هایش به سلیس‌ترین و بی‌ادعا‌ترین شکل ممکن در پی انتقال معنی است. این مهم آنجا بیشتر به چشم می‌آید که از دشواری‌های اجتناب ناپذیر برگردان عبارات خاص در یک فرهنگ آگاه باشیم. امری که در کتاب «فرهنگ مصور عکاسی» با خلاقیت فراوانی به آن پرداخته شده است. مثلا؛ باید به  صفحه ۱۳۴  و کلمه شراره معادل فلیر، و صفحه ۱۶۹ فراداه معادل متادیتا، صفحه ۱۸۷ تنزلی به جای گرجوئیت، صفحه ۲۶۶ نو‌پردازی زهوار به جای ریم لایت و... اشاره کرد.
 در کتاب همچنین به عباراتی برخورد می‌کنیم که مترجم از برگردان آن‌ها به خاطر متداول شدن عنوان لاتین در گفتگوهای عامیانه پرهیز کرده است. مثلا در سرفصل فیلتر عینا همین واژگان مورد استفاده قرار گرفته، حال آنکه در جای دیگری از کتاب، واژه صافی به جای فیلتر استفاده شده که این دوگانگی اگر وجودنداشت سودمند‌تر بود. 
اگر از چاپ چند عکس بی‌کیفیت در کتاب (نظیر عکس‌های صفحات ۷۵ و ۹۳) و چند اشکال تایپی (نظیر صفحات ۱۸ و شناسنامه کتاب) چشم پوشی کنیم، فرهنگ مصور عکاسی کتاب دوست داشتنی و مرجعی مطمئن برای دانشجویان عکاسی است.
میترا شجاعی مقدم [ ۱۷ مهر ۱۳۹۲ ]

آقای علایی عزیز: تشکر از معرفی ارزنده اتان


رامین فرزبود [ ۱۳ مهر ۱۳۹۲ ]

جناب علایی، ممنون از شما و سپاس از جناب متقی بزرگ.


بهزیون [ ۰۹ مهر ۱۳۹۲ ]

سلام
بسیار ممنونم برا اطلاع رسانی شما


مختار حسین زاده [ ۰۸ مهر ۱۳۹۲ ]

سلام آقای علایی
انتشار چنین مرجعی بسیار خوب و کاربردی است. امیدوارم مترجمان خوبی مثل اقای متقی، خوبدل و محسن بایرام نژاد عزیز به کتاب های نظری و تحلیلی بیشتری بپردازند تا علاقمندان از آنها استفاده کنند.


شادی شوریده [ ۰۷ مهر ۱۳۹۲ ]

ممنون از نقد و معرفی این کتاب. دیروز تهیه ش کردم و قسمت هایی رو هم خوندم.چقدر خوب که میشه همه جا ازش استفاده کرد.


نیره نورالهدی [ ۰۷ مهر ۱۳۹۲ ]

سلام و سپاس برای این معرفی مفید.
دنیای ذهن چیزی جز تصویر نیست
برای پالایش هزاران تصویر ذهنی در خارج از ذهن،چقدر نیاز به این گونه آثار حس می شود


امید سریری [ ۰۷ مهر ۱۳۹۲ ]

درود و سپاس فراوان.


محسن. ب. [ ۰۷ مهر ۱۳۹۲ ]

ممنون برای این معرفی و نوشته‌ی خوب‌تان، جناب علاییِ گرامی.
چه‌قدر جای اینگونه نوشتار در بررسیِ منصفانه‌ی «حوزه‌ی نشرِ عکاسی»، که با وجود ذکر ایراداتِ ناگزیر پشتیبانِ اثر هم خواهد بود، خالی‌ست. کاش جریانی برای این مهم شکل بگیرد.
انرژی‌تان وافر باشد.


سجاد مصلی [ ۰۷ مهر ۱۳۹۲ ]

ممنون از شما بابت معرفی این کتاب.

یک خسته نباشید و خدا قوت هم خدمت کریم متقی عزیز و همکارانش....


آرش کمالی [ ۰۷ مهر ۱۳۹۲ ]

با سلام و ارادت خدمت دوست فرهیخته جناب علایی گرامی
از اینکه یکی از تازه‌ترین اثر منتشر شده کتاب‌پرگار «فرهنگ مصور عکاسی» را مورد بررسی و نقد‌، موثر خود قرار دادید صمیمانه سپاسگزارم.
یقینن یکی از دغدغه‌های من، ایجاد فضای نقد و بررسی (منطقی) کتاب‌های تازه منتشر شده به کمک اساتید و فرهیختگان در حوزه عکاسی است.
امیدارم اینگونه پرداختن به کتاب که باعث آگاهی ناشر، مولف، مترجم و مهمتر مخاطب است. از سوی شما عزیز و دیگر اساتید گرامی استمرار یابد.
از اینکه خطا‌های رخداده در کتاب‌، بنده را آگاه نمودید سپاسگزارم و وظیفه خود می‌دانم در‌ چاپ بعدی این اشکالات را برطرف نمایم.
باز هم سپاس از شما بزرگوار


Tahmasb [ ۰۶ مهر ۱۳۹۲ ]

با سلام ، کتاب عکاسی (1) هنرستان چند سالی است که با تألیف آقای محمد غفوری چاپ و منتشر می شود و کتابی که اقای آقایی نوشته بودند، به دلیل تغییرات گسترده در عکاسی و رویکرد آموزشی به شیوه عکاسی دیجیتال چاپ نمی شود.
با سپاس.
------------------------------------------------------------------------------------------------- پاسخ: سپاس استاد عزیز از افزونه و توجهتان.


محمدحسین اسکندری [ ۰۶ مهر ۱۳۹۲ ]

سلام استاد بزرگوارم:
ممنون بابت اطلاع رسانی خوبتون و یه خسته نباشید خدمت جناب آقای کریم متقی بابت این تلاش ارزنده.


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.