نقد برگزیده مسابقه سراسری نقد عکس موسسه آموزش عالی فردوس

داوری مسابقه نقد عکس دانشگاه فردوس مشهد به پایان رسید.
 از همه ی دوستانی که در یک مسابقه ی دشوار شرکت کردند و کوشیدند با انتخاب عکس هایی تامل برانگیز و نقدهایی خوب، به اهمیت مطالعه ، سواد بصری و مباحث نظری در عکاسی تاکید کنند، سپاس گزاریم.
این جدول را استاد گران مایه آقای اسماعیل عباسی پس از اتمام داوری تنظیم کردند و برای من ایمیل کردند. شاید اطلاع رسانی شفاف در مورد آرای تک تک داوران در مسابقات و جشنواره های عکاسی داخل کشور عرف نباشد، اما از آنجا که این امر بر رقابت نزدیک شرکت کنندگان و تلاش در خور آنان صحه می گذارد، جهت استحضار دوستان شرکت کننده و آگاهی از شکل داوری، امتیازات و رتبه ها ، این جدول را اینجا منتشر می کنم.
خانه های ستاره دار مبین آن است که نقد مذکور، کاندیدای آن داور برای رقابت و کسب رتبه های اصلی مسابقه نبوده است.

در این مجال جا دارد از زحمات فراوان " الهه مروج " دبیر محترم این مسابقه و دانشجوی ترم پایانی کارشناسی گرافیک این دانشگاه یاد کنم.


کد ها:
117: میترا شجاعی مقدم / قوچان
127: علی گزبلند / شیراز
149: هادی آذری / تهران
125: پروین قهرمانی نژاد / قوچان
142: علی صارمی / قائن
152: آرش فایض / تهران
153: نازنین طباطبایی یزدی / مشهد
137: ناصر محمدی / زنجان
118: ناهید عباسی / تهران
134: مهدی جابری / ایلام
138: سید سجاد ربانی / مشهد
111: منور پروانه حسینی / مشهد
102: کسری طالبیان / مشهد
132: احسان غلامی / تهران


11.jpg


نقد برگزیده مسابقه


ایزابل در خانه
میترا شجاعی مقدم / قوچان

     با تصویری واقع گرایانه  در سبک اثر لئو پالمر از انگلستان با عنوان ایزابل در خانه مواجه هستیم. تصویری که در نگاهی گذرا خاطره ی عکس های یادگاری آلبوم های خانوادگی را در ذهنمان بیدار  می کند. یکی از دلایل این امر نیز همان رئالیست حاکم بر تصویر است که با خوانش نشانه ها و کُدهای موجود در آن می توان به تأویل متن نزدیک شد و نقبی به درک بیشتر آن زد، زیرا« دال همواره موجب تأویل می شود نه موجب معنا» 
 تصویر از آن رو واقع گرایانه است که هیچ آشنایی زدایی، استعاره، کنایه و... در متن آن اتفاق    نمی افتد. همه چیز بدان گونه که بوده ثبت شده، ساده و بی تکلف. عناصر دیداری چون قاب عکس ها، دیوار، صندلی، گل ها و شمایل زنده ی زنی در هیأت تنهایی خویش. گویی روزها و روزها چنین بوده است؛ « زیرا آن چه این تصویر از دیروز به یاد یا رویای ما می آورد مجموعه ایست که به تداوم زندگی تنهای  بی عشق گواهی می دهد.»

shojayee.jpg
 کادربندی افقی عکس توانسته عناصر دیداری بیشتری را در تصویر بگنجاند. عدم تاکید روی عناصر موجود متن، ما را به سمت کلیّت و اهمیّت وجود تک تک آن ها در پیوند با عنصر زنده ی تصویر یعنی زن می کشاند و او را در پیوند و مناسبات وسیع تری از محیط پیرامونش قرار می دهد و می تواند ما را به محاکاتی از او، گذشته و حال رهنمون کند.
 تصویر دارای وضوح کامل است و وجود برخی سایه ها مثل سایه زن و صندلی آن را از مسطح و تخت بودن خارج و به آن حجم و روح داده است. مسیر نور از چپ به راست و زاویه ی دوربین نسبت به سوژه اصلی مستقیم و هم سطح می باشد. نگاه مستقیم و آرام زن نشان می دهد که عکاس ارتباطی صمیمی با او دارد و وجودش احساس می شود.
 فرم قرار گیری قاب های روی دیوار( اگر هر یک را نقطه ای فرض بگیریم و با خطی فرضی آن ها را به یکدیگر متصل کنیم) در حالت لوزی و مجموعه ی قاب ها در حالت هِرمی است که بهترین حالت ممکن برای ایجاد تعادل است. قرار گرفتن قاب ها در یک سوم بالای کادر کانون توجه نیز می باشد و علاوه بر آن قابی که در رأس هرم قرار گرفته میل به خروج از کادر را نیز در ما به وجود می آورد. تصاویر در تقابل با زن می باشند. کودک، نوجوان و جوان و زن در حاشیه ی روزهای عمر. نصب این تصاویر بر روی دیوار دلالت ضمنی به وجود عشق و احترام در زن نسبت به صاحبان عکس ها دارد. تصاویر شاید متعلق به فرزندانی هستند که دور از او و محیط او زندگی می کنند و زن فقط با پاس داشتن تصاویر و خاطراتی از آن ها معنای هستی را در خویش برجسته می کند تا بتواند سکوت و تنهایی دوران کهنسالی را در خویش تعدیل کند.
 از دیگر اِلمان های تصویر می توان به وجود گل های قرمز، صورتی، زرد اشاره کرد که در پیشزمینه قرار دارد و تصویر را دارای بُعد کرده، علاوه بر آن در متن سبز- آبی برجسته تر و زیباتر خود نمایی  می کند. وجود گل ها دلالت ضمنی به حس زیبایی شناسانه زن دارد و یا اشاره ای به دیداری دوستانه که اتفاق افتاده است. هم چنین گل ها در تقارن با دست زن که به صندلی تکیه داده می باشد که اگر با خطوط فرضی، گل ها، دست زن و مجموع قاب ها (به عنوان یک نقطه) را به یکدیگر وصل کنیم مثلث دیدگانی رسم می شود که نگاه ما به راحتی می تواند روی آن حرکت کند.
 صندلی قهوه ای رنگ در سمت چپ کادر که با رنگ آبی پشت سرش «احیاء شده » می تواند یادآور همسر و تکیه گاه زن باشد که دیگر وجود ندارد و محاکاتی از زن در روزهای بلند و طولانی خالی از اتفاق و هیجان.
 رنگ حاکم بر زمینه آبی است که از لحاظ تاثیر حسی بنا به بیان ایتن« بردبار، منفعل، در خود فرو رفته و درون گراست. لیکن از نظر معنوی آبی همیشه فعال و جاندار و سایه دار است و در نهایت عظمت با شکوه خود به تیرگی می گراید. یک هیچ ناملموس است، و با این حال مانند جوّ شفاف همیشه حیّ و حاضر است. » که همانندی زیادی با زن دارد. خطوط سفید و نمایان بودن گچ روی دیوار ( که در یک سوم پایین کادر قرار دارد) اشاره ای است به کهنه گی محیط که باز هم شباهت شگفت انگیزی با زن دارد. دو عنصر پیچیده و تنیده در هم که موقعیت یکسانی را به ذهن متبادر می کنند. دو عنصر که بر تصویر و معنی دلالت دارند.( دیوار و انسان) و « معنی همواره در لابه لای تصاویر پیچیده شده است و انعکاس برق آن سوی تصویر، از میان هر تصویر می درخشد. هر تصویری به دنیای ما تعلق دارد و سعادت در جهان بودن در چهره اش برق می زند. »
 زن درلباس پاکیزه و راه راه سفید- آبیِ خویش با رنگ آبی دیوار و خطوط سفید روی آن هماهنگی دارد. نوعی مراعات النظیر درون متنی.
 خطوط عمودی نشان گر قوت و فعالیت و استواری است امّا فرم ایستادن زن که کمی به سمت جلو خم شده اندکی این قرائت را دستخوش تردید می کند با این حال نگاه مطمئن و محکمش روایت گر قوّت روحی اوست. نیمه ی سمت چپ  صورتش در سایه قرار دارد آن چنان که گویی وجودش در ذهن دیگران اندک اندک با سایه های فراموشی پیوند می خورد « امّا در عین حال، ما را به یاد چیزی می اندازد که روزگاری با شور و قدرت در جایی جریان داشت. » آخرین فاکتور موجود در عکس صدای گام های آهسته و با تأنی زنی است که بدون شتاب و نرم از ما دور می شود و سکوت وجودش حواس ما را با نت مرگ خراش می دهد.
-------------------------------------------------------------------------------------------------

  - واقعگرایی یکی از قدیمی ترین نظریه های هنر است، که افلاطون و ارسطو با استفاده از اقتدارشان از آن پشتیبانی کردند و یونانیان باستان آن را پاس می داشتند، در دوران رنسانس حیاتی دوباره یافت و سپس در تمام طول تاریخ عکاسی از آن تبعیت شد. از دید شخص واقعگرا، از آن جایی که جهان معیار حقیقت است، و از آن جایی که جمالی بی بدیل دارد، شریف ترین هدف هنرمند این است که بکوشد عالم را، با تمام تنوعش، درست و دقیق تصویر یا توصیف کند. پل استراند و ادوارد وستون از واقعگرایی در  عکاسی جانبداری می کردند. ( نقد عکس/ تری برت/ ترجمه: اسماعیل عباسی و کاوه میر عباسی/نشر مرکز/ چاپ هشتم/ 1386)
  -  تردید/ بابک احمدی/ نشر مرکز/ چاپ چهارم/ 1381
  - آینه/ آندری تارکوفسکی/ ترجمه: صفی یزدانیان/ نشر نی/ چاپ دوم/ 1383
 -  اصطلح مربوط به یوهان ایتن می باشد
  - عناصر رنگ/ یوهان ایتن/ ترجمه: بهروز ژاله دوست/ انتشارات عفاف/ چاپ سوم/ 1378
  - جان و صورت/ جورج لوکاچ/ ترجمه : رضا رضایی


nazanin [ ۰۵ دى ۱۳۸۸ ]

vay kheili ghashang shode!


مانیا رهبان [ ۰۴ تير ۱۳۸۸ ]

کار زیباییه، امیدوارم ادامه داشته باشه و همگانی تر برگزار بشه
بسیار ممنون،فرصتی بود برای من برای آموختن


رضا عنصر سیاز [ ۲۸ خرداد ۱۳۸۸ ]

سلام آقای علایی...

من یه سری عکس های انتخاباتی گذاشتم...

از شما می خوام تشریف بیارین..

و عکس ها رو ببینین .. و عکس برتر هم به نظر خودتون اعلام کنید..

منتظرم.......
http://www.donyayeakkasi.blogfa.com/


زینب عربی [ ۲۷ خرداد ۱۳۸۸ ]

سلام http://www.zeynabarabi.blogfa.com/ با آخرین تحفه آسمانی به روز شد.


رضا عنصرسیاز [ ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ ]

سلام.

من با مستند تصویری شب آخر (انتخابات)(عکس) به روزم...

خوشحال می شم بهم سر بزنید..


منتظرم

تا بعد[گل]


میترا شجاعی مقدم [ ۲۰ خرداد ۱۳۸۸ ]

با تشکر فراوان از برگزارکنندگان مسابقه و تمامی علاقمندانی که با نظرات خوب و مفیدشان مرا برای ادامه این راه تشویق می کنند.


a.h.abasi [ ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ ]

سلام کیا جان امیدوارم تمام ایده های قشنگت جامه عمل بشه مثل همین .موفق باشی و سلامت


فاطمه انتظار [ ۱۹ خرداد ۱۳۸۸ ]

سلام . وقت شما به خیر...نقد عکس در هنر عکاسی پردازش کمی شده و جای کار بسیار دارد ضمن این که ازجذابیت بالایی نیز برخوردار است به خاطر کشف های جدید...امیدوارم حداقل در این فضای دوست داشتنی که ایجاد کرده اید شاهد نگاه های نقادانه و علمی به عکس و هنر عکاسی باشیم...


زینب عربی [ ۱۸ خرداد ۱۳۸۸ ]

سلام
http://www.zeynabarabi.blogfa.com/ با تاریکی یا روشنایی به روز شد.
منت بزارید،خوشحال می شوم.


Neda.A [ ۱۷ خرداد ۱۳۸۸ ]

salam Ostad, besyar ali..man hanoozam nagdi ke vase onja neveshte boodam roo m izame! engadr dargire darsha boodam ke mogie be yedesh oftadam ke Time Out bood !
besyar nagde zibayee bood( nafare aval). Jadval haam ideeye besyar ali va khubi bood..dastetoon dard nakonee
mesle hamishee Movaafagh ba por Niroo
Zendegi be kametoon


آتنا [ ۱۷ خرداد ۱۳۸۸ ]

جالب بود مرسی


آیدا براری [ ۱۷ خرداد ۱۳۸۸ ]

استاد خسته نباشید
روزهای خوشی داشته باشین


حمید سلطان آبادیان [ ۱۷ خرداد ۱۳۸۸ ]

حرکت خیلی خوبی بود ، خسته نباشید .


هومن علمدار [ ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ ]

برایم جالب بود که در ایران مسابقه جدی ای در زمینه نقد عکس برگزار شده. نقد برگزیده هم استخوان دار بود و بسیار برجسته. ضمن تبریک به خانم شجاعی مقدم، انتشار آرای داوران از جانب شما کار شجاعانه ای بود که امیدوارم به درستی فهمیده شود و موجب سو تفاهم و دلخوری و ... نشود.


اسماعیل عباسی [ ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ ]

سلام. کارتان در انتشار جدول بسیار خوب بود. کاش بتوانیم این نوع عملکردهای شفاف را در همه زمینه‌ها ادامه دهیم. به برنده‌ها تبریک می‌گویم. البته برد و باختی در میان نیست. برد با عکاسی ماست که از این نوع حرکت‌ها در آینده بهره خواهد گرفت. مهمتر از شروع ، ادامه راه است. بحث نقد برای عکاسی ما یک نیاز است. دست شما هم درد نکند که همیشه بانی خیرید.


امین ابراهیمی [ ۱۶ خرداد ۱۳۸۸ ]

ضمن خسته نباشید خدمت هیت داوران و تبریک به نفرات برتر این مسابقه ، تداوم این حرکت ماندگار را از خداوند خواهنم .


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.